NEBANKOVNÍ PŮJČKY – ANO, ČI NE?

Online půjčka snadno a rychle, férové podmínky, žádné skryté poplatky a ručení, půjčka pro problémové klienty ihned na účet – to je jen malý výčet hesel, kterými nebankovní společnosti lákají své potenciální klienty.

Nebankovní půjčky se vyznačují menší náročností na žadatele a vyšší úrokem.
Trh nebankovních půjček není pod dohledem ČNB, proto vstup na tento trh je
o poznání snazší. Z toho plyne nepřehlednost a netransparentnost nebankovních půjček.

V ČR je jich několik desítek tisíc, jak se mezi nimi orientovat nám poradil Ing. Milan Pykal ze společnosti FINANCE ALBATROS, s.r.o.: „Nejdůležitější je rozeznávat rozdíly mezi těmito institucemi – značkové nebankovní společnosti, nebankovní společnosti a lichváři neboli šedá zóna.“

Značkové nebankovní společnosti:

 • důkladně prověřují své klienty,
 • jejich smlouvy jsou do detailu propracované a vy si je můžete bez nátlaku přečíst
  a rozmyslet si, zda je půjčka pro Vás vhodná.
 • Dále Vám poskytnou veškeré potřebné údaje o úvěru, jako je cena a sankční podmínky. Všechny tyto informace by měly být volně dostupné na jejich webových stránkách. Sice nemají statut banky, ale jsou alespoň pod dohledem ČOI.

Nebankovní společnosti:

 • splňují obdobné podmínky, ale nejsou již pod dohledem ČOI. Ačkoli nepatří mezi největší hráče na bankovním trhu, neznamená to, že nejsou dobré. Ale je vhodné si předem o nich zjistit, zda jsou alespoň členem České leasingové
  a finanční asociace.
 • Jejich výběr je nutné pečlivě zvažovat a vyhledat si o nich co nejvíce informací.

Lichváři neboli šedá zóna:

 • patří mezi nejrizikovější poskytovatele nebankovních úvěrů, nabízejí sice nejvýhodnější podmínky – půjčka na cokoliv, rychle, bez dokladů, bez příjmu a bez smlouvy.
 • Ale pozor! Nabídka je sice lákavá, ale často přináší více škody než užitku.