Důvěra v ekonomiku eurozóny v červnu opět vzrostla

217823_office_1Důvěra v ekonomiku eurozóny v červnu opět vzrostla, již druhý měsíc po sobě, a to více, než se čekalo.

Důvěra v ekonomiku eurozóny v červnu opět vzrostla, již druhý měsíc po sobě, a to více, než se čekalo. To vyvolává naději, že měnová unie se již začíná zotavovat z nejdelší recese ve své historii. Vyplývá to z průzkumu Evropské komise, který dnes zveřejnili agentury Bloomberg a DPA.

Podle průzkumu, který komise aktualizuje každý měsíc, se klíčový indikátor ekonomického sentimentu (Economic Sentiment Indicator, ESI) pro eurozónu jako celek v červnu 2013 zvýšil na 91,3 bodu z květnových 89,5 bodu. Analytici, které oslovila agentura Bloomberg přitom očekávali, že stoupne mnohem mírnější, na 90,4 bodu.

“Tento výsledek vyvolává naději, že hospodářská aktivita eurozóny už možná 2. kvartálu přestala klesat,” prohlásil Howard Archer, hlavní analytik společnosti IHS Global Insight pro Británii a Evropu. Dodal, že pokud bude důvěra v ekonomiku dále růst, firmy přinejmenším zastaví propouštění a spotřebitelé by postupně mohly zvýšit své výdaje.

Také podle analytika ING Bank Petra Vanden Houten řada ukazatelů z eurozóny naznačují, že už dosáhla dna. Zároveň však připomíná, že její zotavování bude velmi křehké.

Pro ilustraci, hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny se v prvních třech měsících letošního roku snížil, už šestý čtvrtletí v řadě, o 0,2% ve srovnání s předchozím kvartálem.

Italská policie dnes zatkla jednoho biskupa, člena italských tajných služeb a finančního zprostředkovatele. Stalo se tak v souvislosti s vyšetřováním nezákonného převodu peněz. Prelát zastával vysokou funkci v oboru finančních operací vatikánské banky, která je opředena řadou skandálů.

Podle serveru deníku Corriere della Sera je zatčeným prelátem Nunzio Scarano, biskup z jihoitalského Salerna. Podle zpravodajské televize Sky TV TG-24 jsou všichni tři zatčeni podezřelí z podvodu a korupce.

Podle agentury AP se případ má týkat pokusu o převoz 20 milionů eur soukromým letadlem ze švýcarské banky do Itálie, a to do rukou Scaranových přátel. Tajný agent měl dostat odměnu 400 000 eur za krytí celé akce před úřady.

 

zdroj: openiazoch.zoznam.sk

Jak sehnat nejlevnější plyn? Ušetřete až 5000 Kč ročně!

Díky aukčním nabídkám plynu získáte neveřejnou cenu, kterou vám jiná společnost nedá. Ušetřete až 5000 Kč.
www.aukcninabidky.cz