Kurz eura klesl pod úroveň 1,36 USD/EUR

Kurz společné evropské měny se uprostřed týdne dostal pod citelný tlak a klesl pod úroveň 1,36 USD/EUR. Informovala o tom agentura DPA.

Dnes pozdě odpoledne se euro prodávalo po 1,3590 USD, což je téměř o 1 cent méně než v asijském obchodování. Důvodem oslabení jsou makroekonomické údaje z eurozóny, které mírně zklamaly očekávání. Evropská centrální banka (ECB) dnes v poledne stanovila referenční kurz na 1,3606 (v úterý: 1,3667) USD/EUR. To znamená, že dolar stál 0,7350 (0,7317) eura.

Německá ekonomika rostla v roce 2013 o něco pomaleji, než se očekávalo, na co euro reagovalo oslabením. Relativně slabý růst na úrovni 0,4 % se opíral výhradně o soukromou a veřejnou spotřebu. Investice firem a státu stejně jako stavební výdaje klesly. Zahraniční obchod, který je tradičně motorem německé ekonomiky, loni přibrzdil její růst.

Tlak na euro odpoledne zvýšily údaje z USA. Nálada v americkém průmyslu se navzdory mrazivému počasí v lednu výrazně zlepšila, což signalizuje , že největší světová ekonomika pokračuje v oživování. To podporuje očekávání, že americká centrální banka (Fed) zřejmě bude pokračovat v omezování monetárních stimulů.

zdroj: openiazoch.zoznam.sk

Jak sehnat nejlevnější plyn? Ušetřete až 5000 Kč ročně!

Díky aukčním nabídkám plynu získáte neveřejnou cenu, kterou vám jiná společnost nedá. Ušetřete až 5000 Kč.
www.aukcninabidky.cz