Šest kroků pro úspěšný start podnikání – 2. díl

Přinášíme vám druhý díl rad, jak začít podnikat. Příběhy úspěšných mají různý scénář. Někdy stačí nápad, na nic nehledět a vrhnout se do práce bez plánování a potřebné rozvážnosti. To jsou však ty šťastnější výjimky. Lepší je si cestu živnostníka pečlivě naplánovat a rozmyslet. V šesti bodech vám poradíme, jak na to.

4. Vyvarujte se chyb

Neotálejte příliš dlouho s prvním krokem. Přestože je první krok tím nejtěžším, pokud ho neučiníte, nepoznáte, jestli uspějete. Nechoďte na trh se složitým produktem či službou, která neřeší reálnou potřebu lidí, nebo řeší potřebu velmi malé, limitované skupiny, případně potenciální zákazníci nejsou za dané řešení ochotni zaplatit požadovanou cenu. Podívejte se na tržní prostředí realisticky. Sestavte si funkční tým zaměstnanců. Nepodceňujte výši provozních nákladů, nastavte si správně zálohy na energie, vyberte výhodnou tarif na telefon. Odhadněte reálné čas, který budete muset podnikání věnovat. Počítejte s delší pracovní dobou než jen osm a půl hodiny. Zkuste se o svou práci podělit se zaměstnanci nebo externími spolupracovníky. Nemusíte všechno zvládat sami, zbytečně se zahrabávat do administrativy a problémů běžného provozu a přitom nemít čas na zamyšlení, úpravu, nebo přeplánování podnikatelského plánu.

5. zkusit franšízu

Výhodou franšízy může být, že jde zpravidla o zavedenou značku, která má zajištěný odbyt. Je tak možné získat od začátku určitý trh, na který by začínající nezkušený podnikatel nemohl dosáhnout nebo by ho budoval dlouho. Nevýhodou je omezování v rozhodování, nutnost podřídit se jednotnému konceptu a vyšší kontrole a také placení poplatků určených nejčastěji procentem z obratu. Vše také závisí na posouzení místních podmínek, zda franšízový koncept má v dané lokalitě potenciál být úspěšný. Může jít také o specifický produkt, který místní komunitu neláká. Pak by se mohla ztráta z podnikání vyšplhat ještě výše, než kdyby to člověk zkusil sám. Franšízová smlouva představuje kombinaci více smluv, lze v ní najít zejména prvky licenční smlouvy k předmětům průmyslového vlastnictví a nájemní smlouvy. Na Slovensku působí v současnosti více než stovka franšízových konceptů, přibližně čtvrtina z nich má slovenský původ. Ve srovnání s vyspělými evropskými zeměmi, kde převládají domácí koncepty, je u nás tento stav obrácený. Současným trendem je rozšiřování tohoto druhu podnikání z oblasti rychlého občerstvení, či sportovních prodejen do oblastí jako je péče o děti a seniory, zdravotní péče, wellness, výuka cizích jazyků, oblast bankovnictví a pojišťovnictví.

6. Kdy to zabalit

V případě, že v průběhu jednoho roku u internetových projektů a až dvou let u ostatních projektů nemáte pravidelně rostoucí tržby, zda pravidelně rostoucí přírůstek uživatelů nebo zákazníků, je třeba minimálně důkladně zrevidovat obchodní plán a strategii. Případně projekt ukončit. Počítejte s tím , že to bude hrozně těžké, protože jste se do podnikání pouštěli plní ideálů as vírou, že to zvládnete. Ale vědět to dobře a včas zabalit je také umění. Riskovat, že do nekontrolovatelných dluhů pošlete celou svou rodinu, je hloupost.

zdroj: openiazoch.zoznam.sk

Jak sehnat nejlevnější plyn? Ušetřete až 5000 Kč ročně!

Díky aukčním nabídkám plynu získáte neveřejnou cenu, kterou vám jiná společnost nedá. Ušetřete až 5000 Kč.
www.aukcninabidky.cz