Vybíráme spořící účet bez poplatků

nahledovySpořící účty jsou oblíbeným nástrojem pro zhodnocování finančních prostředků. V České republice (na rozdíl od mnoha ostatních vyspělých zemí) dávají běžní spotřebitelé tomuto produktu přednost před investičními nástroji (akcie, podílové fondy, dluhopisy). Je to způsobeno naší opatrnou povahou.

Banky si jsou tohoto stavu vědomy, a proto téměř každá v současné době nabízí nějaký spořící účet. Často je jejich výkon ale zanedbatelný, takže se podobají běžným účtům a se spořícími účty mají společný jen název, který se využívá při marketingu.

V tomto článku vám představíme těch několik málo skutečně dobře hodnocených spořících účtů, přičemž pro nás bude důležité, aby se jednalo o účty bez poplatků a dalších skrytých povinností.

Spořící účty bez poplatků

Poplatky mohou být účtovány za vklady a výběry nebo dokonce i za samotné vedení účtu. Zejména poplatek za vklad působí komicky, vzhledem k tomu, že tak vlastně platíme bance za to, že jí dáváme peníze, díky kterým bude vydělávat. Naštěstí některé banky pochopily, že by takto časem přišly o zákazníky a můžeme snadno nalézt spořící účty bez jakýchkoliv běžných poplatků.

Nejvýkonnější spořící účty

Aktuálně na trhu se spořícími účty najdeme jen několik málo skutečně zajímavých produktů. Za opravdový spořící účet bychom měli požadovat jen takové služby, které nám umožní udržet hodnotu peněz navzdory inflaci.

Bohužel musíme konstatovat, že takto výkonný není v podstatě žádný současný spořící účet. Inflace se pohybuje okolo 3 % a ty nejlepší spořící účty nabízejí nominální (bez ohledu na inflaci) zhodnocení jen 2 % p. a. Pojďme si je ale přesto představit:

  • Úrok+ od Moravského peněžního družstva – 2,1 % p. a.
  • Waldviertler Sparkasse Bank AG – 2 % p. a.
  • spořící účet Sberbank CZ – 1,63 % p. a.
  • Air bank – 1,5 % p. a.

Nejvýkonnější spořící účet bez poplatků najdete u Moravského peněžního družstva. Fakt, že nejde o banku, neznamená, že by vaše peníze nebyl v bezpečí. Stejně jako v případě bankovních účtů jsou i spořící účty u družstevních záložen plnohodnotně pojištěny, přičemž každý klient má pojištěny vklady do souhrnné výše více než dva a půl milionu korun.

Výhodou uvedeného spořícího účtu bez poplatků je navíc denní připisování úroků, což dále pomáhá zhodnocovat vaše finanční prostředky. Určitou nevýhodou je nutnost držet na účtu stále minimálně takovou částku, kterou jste vložili. Jinak by totiž došlo k poklesu vaší úrokové sazby.

Určitým zklamáním je výkon spořícího účtu od Air bank, který by dle reklamních materiál měl být minimálně třetí nejvýkonnější. Z našeho srovnání vyplývá, že to není pravda. Je pouze mezi nejlepšími bankovními účty, spořící účty od záložen jeho pořadí kazí. Spořící účet od Air Bank však můžete mít také absolutně bez poplatků (za standardní služby) ke běžnému bankovnímu účtu. Není však vhodný pro částky nad 100 000 korun, kdy dojde k nastavení nižší úrokové sazby.

Tip pro čtenáře:  O spořícím účtu bez poplatků od společnosti Wüstenrot si přečtěte zde.

Jak sehnat nejlevnější plyn? Ušetřete až 5000 Kč ročně!

Díky aukčním nabídkám plynu získáte neveřejnou cenu, kterou vám jiná společnost nedá. Ušetřete až 5000 Kč.
www.aukcninabidky.cz